Výzkumný projekt vývoje hliníkových a hořčíkových odlitků s pevností oceli

Autor: Katka <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky, Vydáno dne: 22. 09. 2010

Národní institut pro standardy a technologie (NIST) USA udělil finanční prostředky ve výši téměř deset miliónů dolarů na výzkum vysoce pevných hliníkových a hořčíkových odlitků.

Cílem tohoto projektu je výroba lehčích odlitků kovu na bázi hliníku a hořčíku, které budou mít pevnost lité oceli.
Budou zkoumány nanokompozity jak jednoduchých nekomplikovaných tvarů, tak větší, složitější kovové odlitky. Výzkum se také zaměří na transformační technologie odlévání pro výrobu ultra-výkonných, lehkých hliníkových a hořčíkových nanokompozitů s ohledem na praktické využití moderních materiálů včetně nanomateriálů, slitin a kompozitů ve výrobě o velkém měřítku.

Předpokládá se, že výsledkem vývoje budou kovy, které budou stejně pevné jako jejich těžší protějšky.
Výsledky výzkumu bude možno použít zejména v oblasti obrany a komerční výroby nákladních automobilů, dále pak umožní transformativní změny v mnoha průmyslových odvětvích.

Výzkumné práce se budou zahrnovat také laboratorní testy vedené projektovým týmem University of Wisconsin-Madison. Výzkumný tým zahrnuje další členy Eck Industries, Inc Manitowoc, Wisconsin, Nanostrukturované & amorfní materiály, Inc Houston, Texas a Wisconsin Alumni Research Foundation, (WARF) z Madison, Wisconsin, Oshkosh.