Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-75 | 75-90 | 90-105 |
Příspěvky o nanotechnologiích - METAL 2008
Vydáno dne 10. 11. 2009 (2405 přečtení)

Ze sborníku přednášek 17. mezinárodní konference metalurgie a materiálů, METAL 2008, konané dne 13. - 15. 5. 2008, Hradec nad Moravicí, byly vyjmuty příspěvky o nanotechnologiích ZDE


Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
NANOCON 2009 v kostce
Vydáno dne 06. 11. 2009 (2832 přečtení)

Připravili jsme pro Vás přehled v kostce I. ročníku konference NANOCON 2009 pořádané v Rožnově pod Radhoštěm ve dnech 20.- 22. 10. 2009.

Přehled ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Sborník přednášek NANOCON2009
Vydáno dne 04. 11. 2009 (2465 přečtení)

1. ročník konference s mezinárodní účastí, 20. - 22. 10. 2009

Sborník přednášek ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Sborník abstraktů NANOCON 2009
Vydáno dne 04. 11. 2009 (2633 přečtení)

NANOCON 2009, konference s mezinárodní účastí, společně pořádaná Českou společností pro nové materiály a technologie a společností TANGER, spol. s r.o., byla první konferencí v České republice zaměřená pouze na nanomateriály, na jejich výzkum, aplikace a potenciální vliv na životní prostředí a zdraví lidí

Sborník k dispozici ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Projekt "Pokročilé vzdělávání ve výzkumu a aplikacích nanomateriálů"
Vydáno dne 03. 11. 2009 (2441 přečtení)

Univerzita Palackého v Olomouci zahájila v září 2009 řešení výše uvedeného projektu. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České republiky. Hlavním cílem projektu, který bude probíhat v letech 2009 - 2012, je růst odborné úrovně vědeckých pracovníků v základním výzkumu a specialistů z praxe v oblasti nanosystémů. Nástroji projektu jsou semináře, workshopy, letní školy, konference a přednášky.

Více informací ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
KONVERGENCE OBORŮ VE VÝUCE NANOTECHNOLOGIÍ
Vydáno dne 16. 10. 2009 (2649 přečtení)

Nanotechnologie v současnosti vytvářejí na úrovni nanorozměrů společně s biologií, informatikou a dalšími obory novou jednotu jako zdroj nových revolučních řešení. Současnost připomíná období renesance před pěti sty lety, která chápala jednotu přírody a následně však vyvolala rozvoj specializovaných věd. Dnes se jedná opět o jejich sbližování a nový pokus o přiblížení k tehdejšímu ideálu na nové úrovni, dané mnohem hlubším poznáním přírody a její jednoty v nanoměřítku. V příštích dvaceti letech lze očekávat konvergenci oborů směrem k setření hranice mezi přírodními a lidmi vytvářenými systémy. Díky vzájemné konvergenci se dočkáme pokroku nejen v medicíně, elektronice, materiálovém inženýrství a dalších technických oborech, ale nepochybně i v koncepci vzdělávání.

Celý článek ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
EVROPSKÁ KOMISE ZDŮRAZNILA VÝZNAM PODPORY ROZVOJE KLÍČOVÝCH TECHNOLOGIÍ
Vydáno dne 07. 10. 2009 (2489 přečtení)

Na základě doporučení Výboru pro konkurenceschopnost (28.5.2009) předložila Evropská komise k diskusi sdělení "Preparing for the future: Developing a common strategy for key enabling technologies in the EU" - COM(2009) 512/3. Termín "key enabled technologies (KET)" odkazuje na klíčové technologie, které umožní vývoj nových výrobků a služeb v řadě oblastí a zaměří se především na řešení velkých problémů jako jsou např. změna klima, péče o zdraví a stárnutí populace, energetické zdroje a komunikace.

Více informací ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
První anorganická linka na výrobu nanovláken na světě bude pracovat v ČR
Vydáno dne 21. 09. 2009 (2924 přečtení)

Liberec – Společnost ELMARCO s.r.o., která je světovým výrobcem strojů pro průmyslovou produkci nanovláken, uvedla úspěšně na trh nový typ průmyslové linky na výrobu nanovláken. Jde o takzvanou anorganickou linku, která je dosud jedinou svého druhu na světě. Světovou premiéru měly materiály, které bude linka vyrábět, v březnu 2009, kdy je ELMARCO představilo na své konferenci Nano for the 3rd Millenium. První kontrakt, který umožní zavedení této zcela nové technologie do praxe, byl podepsán v těchto dnech s českou firmou Kertak Nanotechnology sídlící v Praze. „Unikátní zařízení tedy bude pracovat v České republice, která tak potvrzuje svou pozici na špičce oboru produkce a užití nanovlákenných materiálů,“ uvedl jednatel společnosti ELMARCO Ladislav Mareš.

Více informací: ZDE.Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Nanočástice, rizika pro zdraví lidí a regulace
Vydáno dne 10. 09. 2009 (2903 přečtení)

V on-line časopise Journal of the Royal Society Interface byla 2.9.2009 zveřejněna obsáhlá review autorů A. Seatona, L.Trana, R. Aitkena a K. Donaldsona s výše uvedeným názvem.

Článek je volně dostupný na adrese: rsif.royalsocietypublishing.org

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Spotřební výrobky vyrobené s použitím nanotechnologií přesáhly počtu 1000
Vydáno dne 10. 09. 2009 (3029 přečtení)

Ve Spojených státech se řeší Project on Emerging Nanotechnologies (PEN) a v jeho rámci řešitelé evidují spotřební výrobky využívající výhod nanotechnologií (viz odkaz v rubrice "Internetové odkazy").
Řešitelé informovali že počet registrovaných výrobků přesáhl v nedávné době 1000. Registrovány jsou výrobky z 24 států, Česká republika mezi nimi není.

Bližší informace jsou dosažitelné na:

www.nanotechproject.org/news/archive/8277Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
UPOZORNĚNÍ!
Vydáno dne 26. 08. 2009 (2884 přečtení)

Oblíbený nanotechnologický server Nanowerk.com zřídil rubriku "Ten things you should know about nanotechnology". Je určena především novým zájemcům o nanotechnologie.

Rubrika je dostupná na:www.nanowerk.com/nanotechnology


Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Aplikace nanotechnologie v potravinářství
Vydáno dne 24. 08. 2009 (2641 přečtení)

Nanotechnologie – vytváření částic nanorozměrů a manipulace s těmito nanočásticemi – se považuje za jeden z nejbouřlivěji se rozvíjejících oborů lidské činnost. Existuje názor, že nanotechnologie představuje revoluci v agro-potravinářském sektoru. Mnoho zemí investuje do výzkumu a především pak do praktického využití nanotechnologie velké finanční prostředky a očekává, že jim tyto investice zajistí vedoucí postavení na trhu. Ačkoliv dosud není vždy zcela objasněna bezpečnost produktů získaných pomocí nanotechnologie, na trhu již existuje řada výrobků, při jejichž výrobě byla nanotechnologie použita. Některé firmy, zvláště v Asii, z reklamních důvodů zdůrazňují aplikaci nanotechnologie ve výrobě.

Propagace této technologie má navozovat, že výrobky mají výjimečné pozitivní vlastnosti. To však nemusí vždy odpovídat skutečnosti jak z hlediska použité technologie, tak z hlediska vlastností výrobků. Vzhledem k chybějící legislativě řada firem aplikaci nanotechnologie ve výrobě raději neuvádí. Důvodem jsou nevyjasněné otázky bezpečnosti výrobků jak pro spotřebitele, tak i pro životní prostředí. Tato situace vede k tomu, že přibývá mezinárodních akcí, na kterých se vedle potenciálních dalších aplikací nanotechnologie v agro-potravinářském sektoru diskutuje o bezpečnosti této technologie.

Více informací ZDE


Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
TUL vzbudila pozornost na EuroNanoForu 2009
Vydáno dne 14. 08. 2009 (2593 přečtení)

Nanomateriály jsou hitem dnešní doby. Pro svoje unikání vlastnosti jsou v centru pozornosti prestižních vědeckých pracovišť i vývojových týmů významných firem. Pořádají se odborné semináře a konference se zaměřením na nanomateriály a nanotechnologie. Čeští vědci hrají v této oblasti významnou roli. A to nejen kvůli unikátnímu objevu průmyslové výroby nanovláken na Technické univerzitě v Liberci.

Více informací ZDETisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Nanoremediation Map
Vydáno dne 10. 07. 2009 (2588 přečtení)

Příspěvek naleznete: ZDE

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
Celoevropská síť Enterprise Europe Network je přístupná z této stránky!
Vydáno dne 02. 07. 2009 (3020 přečtení)

Po dohodě s TC AV ČR umožňujeme čtenářům našich stránek přístup k celoevropské informační síti Enterprise Europe Network.

Užitečný může být např. modul nabídek a poptávek po technologiích a řešeních. Zadáním klíčových slov, např. nanotechnologie, nanomateriály atd., získáte přístup k velkému počtu nabízených či poptávaných řešení.

Návod k dalšímu postupu získáte kliknutím na LOGO sítě v rubrice "Doporučujeme".
Přejeme Vám úspěšné nalezení vhodné technologie nebo řešení Vašeho problému.
V případě, že máte zájem o zadání podobné nabídky nebo poptávky, obraťte se prosím na nejbližšího regionálního partnera sítě Enterprise Europe Network zde.

Redakce stránky

Tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek
| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-75 | 75-90 | 90-105 |

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.