Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

NANOMEDIC bilancuje
Vydáno dne 10. 10. 2007 (5762 přečtení)

Vědecko-výzkumný klastr hlásí po roce existence první úspěchy: patentové přihlášky na originální postup výroby nanovláken pro tkáňové inženýrství a na nový typ biologicky aktivních bandáží.

Jde celkem o sedm společných výzkumných projektů, z nichž vzešly už dvě patentové přihlášky. Takovou vizitku posílá po roce existence výzkumný klastr Nanomedic a.s., jediné uskupení svého druhu v České republice. Tento odvětvový klastr vytvořilo loni v říjnu 15 soukromých firem a šestice vědeckých pracovišť a vysokých škol, které chtějí společně zkoumat, vyvíjet a vyrábět léčiva a zdravotnické prostředky s využitím nanotechnologií i strojní zařízení pro jejich produkci a uspět s nimi na světovém trhu.
V ČR bylo založeno na tři desítky klastrů, z toho 2 ve sféře nanotechnologií a nanomateriálů. Výzkumem výlučně oblasti nanobiotechnologií pro medicínu a farmaceutické účely se však zabývá pouze Nanomedic. Biotechnologický výzkum vyžaduje dlouhodobou týmovu práci a zpětnou vazbu na aplikace. A firma střední velikosti v něm sama nemá šanci uspět", vysvětluje důvod vzniku klastru Vladimír Velebný, šéf biotechnologické společnosti CPN a současně duchovní otec celého uskupení. "Chceme-li ve farmacii a medicíně vyvíjet originály, nejde to jinak, než spojit síly," dodává.
Akcionáři Nanomedic a.s. se sídlem v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku se proto staly firmy, které se vzájemně doplňují a dokáží pokrýt oblast cílené distribuce léčiv a tkáňového inženýrství (hojení ran, náhrada kůže, kostí, chrupavky) a přenosu genetických informací. To jsou právě oblasti, na které se klastr hodlá zaměřit. Vedle malých a středních firem převážně biotechnologického zaměření (CPN, GENERI BIOTECH, Enantis, Biohem Diagnostika, SEDIUM) jsou tudíž členy klastru také výrobci speciálních výrobních technologií (Ampi, BLOCK, INOTEX, Intero Chmelan, SAFIBRA, CESA,Výskumný ústav chemických vlákien) nebo finálních zdravotnických prostředků (BATIST), jakož i servisní organizace (4P SYSTEM, Inova Pro) a zdravotnická zařízení. Většina podniků sdružených v klastru je přitom z Pardubického a Královéhradeckého kraje. A z východních Čech jsou také tři spolupracující vědecká pracoviště: Lékařská a Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy Hradec Králové a Gerontologicko-metabolická klinika FN v Hradci Králové. "Regionální blízkost velmi usnadňuje spolupráci," podotýká Vladimír Velebný, předseda představenstva Nanomedic a.s..
V klastru například začali s vývojem nanovláken na bázi polysacharidů. "Originální postup přípravy nanovláken umožní, aby v budoucnu mohla být nanovlákna použita v tkáňovém inženýrství a jako kryty ran podporující jejich hojení," uvádí Jan Marek z firmy INOTEX ze Dvora Králové, která se na projektu podílí. Přihláška vynálezu byla podána též na nový typ biologických bandáží, které urychlují hojení ran. V Nanomedicu vyvíjejí též plošné netkané nanotextilie pro medicínské účel, tkáňové náhrady a nosiče pro cílenou distribuci léčiv. Odstartoval též projekt na vývoj prostředků pro genovou terapii.
Aktivity klastru se však neomezí jen na projekty aplikovaného výzkumu. Nanomedic hodlá iniciovat rovněž vznik nového studijního oboru medicínského inženýrství a vědecko-technologického parku, který by se stal líhní pro inovativní firmy. "Jsme otevřené uskupení, které je připraveno navázat spolupráci s dalšími výzkumnými pracovišti a firmami", zdůrazňuje přitom manažerka klastru Zuzana Pekárková.
Vznik a rozvoj klastru podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Celková výše dotace by měla podle Z. Pekárkové dosáhnout 20 milionů korun, což je zhruba polovina nákladů projektu. Dle informací agentury Czechinvest bylo v celé ČR založeno z veřejných zdrojů asi 25 klastrů, v Pardubickém kraji jen Nanomedic.


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: InovaPro,s.r.o.

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.