Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Profesor Jirsák převzal státní vyznamenání
Vydáno dne 03. 11. 2008 (6464 přečtení)

Medaili Za zásluhy předal dne 28.10.2008 večer po 20. hodině prorektoru Technické univerzity v Liberci profesoru Oldřichu Jirsákovi prezident republiky Václav Klaus za jeho významný badatelský výsledek ve vývoji způsobu průmyslové výroby polymerních nanovláken a zařízení pro jejich výrobu.
Státní vyznamenání bylo profesoru Jirsákovi uděleno u příležitosti devadesátého výročí vzniku samostaného Československa.


Profesora Jirsáka, jehož vědecký tým vyvinul jako první na světě stroj na průmyslovou výrobu nanovláken, navrhla vyznamenat Technická univerzita v Liberci. Sněmovna Parlamentu ČR ho následně doporučila prezidentu republiky jako kandidáta na státní vyznamenání a prezident republiky toto doporučení akceptoval.
Po Karlu Hubáčkovi, spoluzakladateli liberecké fakulty architektury, je profesor Oldřich Jirsák druhou osobností spojenou s Technickou univerzitou v Liberci, která získala vysoké státní vyznamenání.

Prof. RNDr. Oldřich JIRSÁK,CSc. (*1947)

V roce 1979 nastoupil jako vědecký pracovník na Vysokou školu strojní a textilní v Liberci a později již na Technické univerzitě v Liberci se stal vedoucím katedry netkaných textilií. Od roku 2003 působí jako prorektor Technické univerzity v Liberci pro zahraniční styky, vědu a výzkum. Je autorem více než čtyřiceti patentů v oborech vlákna a netkané textilie. K jeho vynálezům patří technologie objemových textilií „Struto“. Podle těchto patentů byly instalovány výrobní linky v USA, Velké Británii, Austrálii, Malajsii, Venezuele a Číně. Před čtyřmi lety pracovní tým katedry netkaných textilií pod jeho vedením vyvinul jako první na světě technologii umožňující průmyslovou výrobu nanovlákenné textilie. Název Nanospider obletěl doslova celý svět. Dostal se i mezi sto národních unikátů, které v barevných reklamních bublinách reprezentují Česko v zahraničí. Za vývoj unikátního přístroje už Oldřich Jirsák získal Cenu invence v rámci prestižní soutěže Česká hlava. Nanovlákna mají průměr 50-500 nanometrů a odborníci je považují za materiál třetího tisíciletí.

"Ocenění z rukou pana prezidenta mě velmi těší. Společenská ocenění a vyznamenání jsou však sekundární záležitostí, více si vážím toho, že výsledky našeho vědeckého bádání našly uplatnění v praxi. Je trochu nespravedlivé, že vyznamenání dostávám jenom já. Jeden člověk ve výzkumu nic nezmůže. Vyznamenání proto chápu jako uznání celého vědeckému týmu a jsem rád, že je tento úspěch spojován se jménem Technické univerzity v Liberci. Ta je dnes veřejností vnímána jako škola, kde je vědecká práce na vysoké úrovni,“ řekl profesor Jirsák.


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: PhDr. Jaroslava Kočárková, tisková mluvčí TUV Liberec

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.