Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

O nanokolovrat byl v ulicích velký zájem
Vydáno dne 03. 11. 2008 (4463 přečtení)

Stovky lidí projevily zájem vyrobit si vlastnoručně nanovlákna u stánku Technické univerzity v Liberci dne 20.6.2008 na akci Věda v ulicích. Katedra netkaných textilií fakulty textilní TUL zde reprezentovala vědeckou činnost univerzity atraktivní učební pomůckou „nanokolovrat".Byla vyvinuta na liberecké univerzitě a pracuje na základě elektrické indukce.

Skoro každý si chtěl vyzkoušet ruční výrobu nanovláken z polyvinylalkoholu - vodného roztoku, který je naprosto neškodný a odnést si vzorek s sebou.

Smyslem prezentace je snaha popularizovat úspěchy Technické univerzity na poli vědy, vzbudit zájem o techniku už dětí a mládeže a povzbudit chuť mladé generace studovat technické obory. „Mnohokrát jsem se přesvědčil, že už děti vědí, že nějaká nanovlákna existují a velmi často si je spojují s naší univerzitou,“ řekl vedoucí katedry netkaných textilií David Lukáš.

Akci Věda v ulicích uspořádala v Liberci společnost Česká hlava, která připravila celkem 20 stanovišť s vědeckými exponáty a pokusy. Návštěvníci mohli dalekohledem pozorovat Slunce nebo si například otestovat vlastní plíce. Viděli také plantograf, přístroj, který vyhodnocuje správné držení těla "Velký zájem byl i o simulátor nárazu, kde lidé testovali sílu nárazu při rychlosti 30 kilometrů v hodině," řekla mluvčí společnosti Gabriela Středová.
Podobné výstavy už uspořádala vědecká společnost v Praze a Plzni. Liberecká expozice je zaměřená více na automobilový průmysl, který má v regionu silnou pozici. Výstava zapadá podle náměstka hejtmana Petra Doležala do krajské kampaně na podporu technických oborů na školách TECHyes.

Fotografie:Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: PhDr. Jaroslava Kočárková, tisková mluvčí TUV Liberec

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.