Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Centrum „Perspektivní anorganické materiály“ Univerzity Pardubice informuje
Vydáno dne 09. 01. 2009 (5163 přečtení)

Pracovníci Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemické technologie Univerzity Pardubice řeší v letech 2005 -2009 projekt programu „Centra základního výzkumu“ LC 523 s názvem „Perspektivní anorganické materiály“ (cíle projektu najdete na této stránce v rubrice „Projekty“ – pozn. redakce).

V rámci své činnosti uspořádali pracovníci katedry 7.-9. září 2008 významnou konferenci EPCOS 2008 – European Phase Change and Ovonics Conference a aktivně se zúčastnili konferenčními příspěvky. Na adrese www.epcos.org byla nyní zveřejněna v plném znění převážná většina příspěvků.

(Phase change (změna fáze) je jev objevený v chalkogenidových sklech. Např. aplikací tepla je možné v těchto sklech změnit amorfní strukturu skel na krystalickou. Oba stavy mají velmi odlišný elektrický odpor nebo optické vlastnosti (index lomu světla). Jev byl např. využit pro konstrukci moderní počítačové paměti (PRAM) – amorfní stav s vysokým odporem je 0 a krystalický stav s nízkým odporem je 1. Firma Intel vyrobila PRAM 90 nm technologií v roce 2007. Ovonics (ovonika) je oblast elektroniky využívající jev phase change. Název je odvozen ze jména vynálezce a podnikatele S. Ovčinského (USA) a slova electronics – pozn. redakce).

Pracovníci katedry v roce 2008 ukončili úspěšně řešení projektu 6. Rámcového programu CAMELS – Chalcogenide Memory with Multilevel Storage.
Příloha: ZDE

Další informace mohou podat:
prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc. – tomas.wagner@upce.cz
prof. Ing. Miloslav Frumar, DrSc. – miloslav.frumar@upce.cz


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.