Centrum „Perspektivní anorganické materiály“ Univerzity Pardubice informuje Vydáno dne 09. 01. 2009 (5163 přečtení)
Pracovníci Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemické technologie Univerzity Pardubice řeší v letech 2005 -2009 projekt programu „Centra základního výzkumu“ LC 523 s názvem „Perspektivní anorganické materiály“ (cíle projektu najdete na této stránce v rubrice „Projekty“ – pozn. redakce).
V rámci své činnosti uspořádali pracovníci katedry 7.-9. září 2008 významnou konferenci EPCOS 2008 – European Phase Change and Ovonics Conference a aktivně se zúčastnili konferenčními příspěvky. Na adrese www.epcos.org byla nyní zveřejněna v plném znění převážná většina příspěvků.
(Phase change (změna fáze) je jev objevený v chalkogenidových sklech. Např. aplikací tepla je možné v těchto sklech změnit amorfní strukturu skel na krystalickou. Oba stavy mají velmi odlišný elektrický odpor nebo optické vlastnosti (index lomu světla). Jev byl např. využit pro konstrukci moderní počítačové paměti (PRAM) – amorfní stav s vysokým odporem je 0 a krystalický stav s nízkým odporem je 1. Firma Intel vyrobila PRAM 90 nm technologií v roce 2007. Ovonics (ovonika) je oblast elektroniky využívající jev phase change. Název je odvozen ze jména vynálezce a podnikatele S. Ovčinského (USA) a slova electronics – pozn. redakce).
Pracovníci katedry v roce 2008 ukončili úspěšně řešení projektu 6. Rámcového programu CAMELS – Chalcogenide Memory with Multilevel Storage.
Příloha:ZDE
Další informace mohou podat:
prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc. – tomas.wagner@upce.cz
prof. Ing. Miloslav Frumar, DrSc. – miloslav.frumar@upce.cz