Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Miliardy z OP VaVpI již putují konkrétním vysokým školám a výzkumným institucím
Vydáno dne 07. 12. 2009 (4219 přečtení)

Praha, 26. listopadu 2009 - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy již schválilo téměř 2,4 miliardy korun prvním čtyřem projektům z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Moderní výzkumná centra si tak budou moci vybudovat Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita v Liberci, Ústav přístrojové techniky AVČR i Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Do dubna letošního roku měly vysoké školy a výzkumné instituce historicky první možnost žádat o dotace z Evropské unie na výstavbu a vybavení regionálních výzkumných center. „Obdrželi jsme celkem 44 žádostí, ze kterých bylo vybráno osm nejlepších. Podpora byla zatím definitivně schválena prvním čtyřem projektům, mezi zbývající rozdělíme ještě čtyři miliardy korun," informovala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.

Na prvním místě se v celkovém hodnocení umístil projekt Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně na vybudování výzkumného centra nových technologií ve strojírenství - NETME Centre, který získal dotaci v hodnotě přes 700 milionů korun. Centrum se bude zabývat především výzkumem a vývojem nových technologií a zařízení v mnoha odvětvích, od leteckého průmyslu až po ochranu životního prostředí.

Dotaci ve výši přes 300 milionů korun získal i Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Ten je jediným specializovaným výzkumným ústavem zabývajícím se soustavně výzkumem v oblasti ochrany zdraví zvířat v České republice a je zaměřen na infekce, které způsobují významné ztráty v chovech hospodářských zvířat a na infekce přenosné ze zvířat na člověka. Příspěvky z EU využije na vybudování Centra pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně (AdmireVet).

Technická univerzita v Liberci získala podporu v hodnotě přes 800 milionů korun na vybudování špičkově vybaveného výzkumného centra zaměřeného především na výzkum nanotechnologií a pokročilého strojírenství (například vývoj nových pohonných jednotek).
Posledním čerstvě schváleným projektem jsou Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Ty se budou zabývat například konstrukcí moderních vědeckých přístrojů a vývojem nové diagnostické metody v medicíně. Laboratoře získaly z Evropské unie přes 400 milionů korun

Přehled podpořených projektů
Název projektu Žadatel Výše dotace v Kč
NETME Centre Vysoké učení technické v Brně 767 502 287
Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technická univerzita v Liberci 800 009 500
Centrum pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně Výzkumný ústav veterinárního lékařství 365 263 120
Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií Ústav přístrojové techniky AVČR 432 941 962


Tisková zpráva MŠMT


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.