Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

V Brně zpřístupněna výstava pod názvem Nanotechnologie
Vydáno dne 12. 01. 2010 (4573 přečtení)

Od 29. prosince 2009 je v Technickém muzeu v Brně veřejnosti zpřístupněna výstava pod názvem „Nanotechnologie“.

Výstava připomíná padesáté výročí od přednášky významného amerického fyzika Richarda Feynmana „Tam dole je spousta místa…“ , v níž byla nastíněna vize ovlivňování molekulárních struktur, a která se stala pro obory nanotechnologií mezníkem. Hlavním cílem výstavy je představit veřejnosti přístupnou formou naplňování Feynmanovy vize a poukázat na možnosti univerzitního studia zaměřeného na nanotechnologie na českých vysokých školách.V prvé řadě je výstava zaměřena na vysvětlení pojmu nanotechnologie a na to, čím se tento nový obor zabývá. Poukáže na skutečnost, že nanoobjekty existují v přírodě už dávno a že lidé používali výrobní nanotechnologické postupy již ve 4. století n.l., aniž by o tomto vědním oboru měli tušení. Kapitola nazvaná pohled do nanosvěta je věnována současným možnostem zviditelnit struktury na molekulární a dokonce i atomární úrovni a vysvětlí přístroje – řádkovací tunelový mikroskop (STM) a mikroskop atomárních sil (ATM) - které tyto možnosti poskytují. Zmíněna bude i možnost s atomy pohybovat a nanostruktury modifikovat.
Oba tyto přístroje, zapůjčené laskavostí Ústavu fyzikálního inženýrství strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně a Katedry experimentální fyziky Palackého univerzity v Olomouci, jsou návštěvníkům předváděny v činnosti. V části věnované molekulární nanotechnologii se výstava zaměřuje na uhlík, jako na obzvlášť vhodný materiál pro výzkum a vývoj nových materiálů, a to jak na přirozené, tak hlavně na umělé formy uhlíku – uhlíkové fullereny a nanotrubičky - které svými vlastnostmi slibují netušené možnosti takřka ve všech technických oborech.
Velká část výstavy ukazuje praktické využití nanotechnologie v různých oborech lidské činnosti: technice: elektronice, medicíně, materiálovém inženýrství, strojírenství, textilním průmyslu, elektronové litografii aj.
Praktické aplikace nanotechnologie jsou demonstrovány např. na modelu pro přípravu nanovláken, na nástrojích se supertvrdými nanovrstvami, na holografických bezpečnostních prvcích vyrobených elektronovou litografií a jsou doplněny promítáním videí, která poskytují návštěvníkovi podrobnější informace.

Na závěr jsou zmíněna i možná rizika při nekontrolovaném využívání tohoto nového oboru. Úvodní část výstavy, umístěná v odděleném prostoru, která je určena pro upoutání pozornosti návštěvníků a jejich nasměrování na vlastní výstavu, bude laděna humorným způsobem ve formě comicsu, představujícího osobu „duchovního otce“ nanotechnologie, profesora Richarda Feynmana.


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek | Zdroj: Technické muzeum v Brně

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.