Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Nanotechnologie a potraviny
Vydáno dne 22. 01. 2010 (7618 přečtení)

V poslední době vzbudila pozornost nejen odborné, ale i laické veřejnosti informace o zveřejněné zprávě Výboru pro vědu a technologii britské Sněmovny lordů zaměřené na aplikaci nanotechnologií při výrobě potravin, zejména i proto, že se tímto tématem zabývá tak prestižní subjekt.

Ve své zprávě nazvané „Nanotechnology and Food“ Výbor uvádí, že průhlednost a čestnost jsou klíčovými složkami zajišťující víru veřejnosti jak v bezpečnost potravin, tak v rozvoj vědy a technologií. Tvrdí se zde též, že současná malá ochota potravinářských firem k zveřejňování informací o probíhajícím výzkumu aplikace nanomateriálů a nanotechnologií v potravinách, může vést k negativní reakci veřejnosti.

Zpráva zdůrazňuje, že existují významné mezery ve znalostech o mechanismech, kterými nanomateriály atakují lidský organismus, a proto není v současné době možné předvídat možná rizika škodlivého působení jednotlivých nanomateriálů. Řešením je podpora koordinovaného výzkumu rizik státem. Výbor též navrhuje, aby pro zlepšení informování veřejnosti FDA (Food Standards Agency) zřídila veřejně přístupný registr potravin a potravinářských obalů obsahujících nanomateriály. Výbor je toho názoru, že takové opatření bude více přispívat k orientaci veřejnosti než např. požadavek, aby všechny potraviny obsahující nanomateriály byly označeny.

Výbor ve zprávě doporučuje řadu dalších opatření, např. iniciovat aktivity pro jasnější definici nanomateriálů, zesílit mezinárodní spolupráci v rámci EU a s USA, působit proti ilegálnímu dovozu potravin s nanomateriály do EU atd. Výbor konstatuje, že pozitivní účinky nanomateriálů v potravinách a potravinových obalech budou mít v příštích letech pravděpodobně za následek jejich další a rozsáhlejší používání. To na druhé straně je argument pro zodpovědný výzkum rizik spojených s tímto vývojem, včetně případných regulačních opatření.

Zpráva má 8 kapitol: 1. Introduction, 2. Nanoscience and Nanotechnologies, 3. Nanotechnlogies in the Food Sector, 4. Health and Safety, 5. Regulatory Coverage, 6. Regulatory Enforcement, 7. Effective Communication, 8. List of Recommendations and Conclusions. Součástí zprávy je i 8 dodatků, z nichž nejzajímavější jsou dodatek 5. Visit to Unilever Research and Development Facility at Colworth, Bedfordshire a dodatek 6. Visit to Washington, D.C., United States.

Zpráva je dostupná ZDE

Zpráva, na kterou upozorňujeme, je jednou z řady podobných analýz publikovaných v minulosti. Z dalších informačních zdrojů upozorňujeme zejména na:

1) Stránku Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství České republiky. Na stránce najdete různé informace o nanotechnologiích a nanomateriálech v souvislosti s jejich používáním v potravinářství. Stránku spravuje Ing. Alexandra Kvasničková. www.bezpecnostpotravin.cz

2) Zprávu „Aplikace nanotechnologie v potravinářství“, kterou v lednu 2008 zpracovala Ing. Alexandra Kvasničková. Zpráva je stále velmi aktuální.

3) Zprávu evropské informační sítě Nanoforum „Nanotechnology in Agriculture and Food" 4/2006, zpracovali J.Tiu a M.Morrison.

4) Zprávu PEN (Project on Emerging Nanotechnologies) „Nanotechnology in Agriculture and Food Production – Anticipated Applications“, 9/2006, zpracovali J.Kuzma a P. VerHage.

5) Zprávu FoE (Friends of Earth) „Out of the Laboratory and on to Our Plates – Nanotechnology in Food and Agriculture“, 4/2008, zpracovali G.Miller a R.Senjen.

6) Zprávu Food Safety Authority of Ireland
„The Relevance for Food Safety of Applications of Nanotechnology in the Food and Feed Industries“, 2008.

7) Zpráva European Food Safety Authority
"The Potential Risks Arising from Nanoscience and Nanotechnologies onFood and Feed Safety", February 2009

8) Zprávu z
"FAO/WHO Expert Meeting on the Application of Nanotechnologies in the Food and Agriculture Sectors: Potential Food Safety Implications", Řím, 6/2009.


Autor: T. Prnka


Celá tisková zpráva |
Informační e-mail Vytisknout článek

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.