Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Způsob úpravy povrchu nanočástic značně zlepšuje účinnost organických solárních článků
Vydáno dne 16. 09. 2010 (3553 přečtení)

Vědcům z IMTEK a Výzkumného centra materiálů ve Freiburgu (FMF) se podařilo vyvinout metodu úpravy povrchu nanočástic, která značně zlepšuje účinnost organických solárních článků. Pomocí tzv. kvantových teček složených z kadmia selenidu, dosáhli výzkumníci účinnosti až o 2 procenta vyšší než je dnes dosahováno u nejlepších výrobků. Hodnoty, na základě měření, potvrdila výzkumná skupina pro „Barviva a solární články“ z Fraunhofer Institutu pro solární systémy při FMF.

Fotoaktivní vrstva hybridních solárních článků se skládá ze směsi anorganických nanočástic a organického polymeru. Jelikož je teoreticky možné použít metodu, kterou vyvinuli vědci u mnoha nanočástic, tento průlomový objev nám nabízí další možnosti jak zvýšit účinnost tohoto typu solárních článků. Postup byl patentován a výsledky byly publikovány v nedávném vydání renomovaného časopisu "Applied Physics Letters."

Organické solární články patří k takzvané třetí generaci solárních článků a jsou stále ve vývojové fázi. U čistě organických solárních článků, což je typ, ve kterém se obě složky fotoaktivní vrstvy skládají z organických materiálů, je v současné době na 7-mi procentech světového rekordu pro vrstvy vytvořené pomocí mokrých chemických metod. Organické solární články mají mnoho výhod oproti konvenčním křemíkovým článkům nejčastěji používaným na výrobu energie ve velkém měřítku. Nejen, že jsou značně tenčí a pružnější, ale jsou také levnější a rychlejší na výrobu. Takto se lépe hodí pro každodenní napájení zařízení a systémů, které nejsou v trvalém užívání, jako jsou snímače nebo elektrické spotřebiče. V dlouhodobém výhledu by mohly organické solární články drasticky snížit naši závislost na bateriích a kabelech.

Výzkumná skupina, která vyvinula tyto nové solární články, je tým chemiků, fyziků a inženýrů z IMTEK a FMF. Skupina využívá metody popsané v publikaci k vývoji dalších perspektivních materiálů a systémů s cílem dále je vylepšit a zformovat na technologii vhodnou pro uvedení na trh. Nutným předpokladem pro prosazení na trhu je zlepšení efektivity, další zvýšení odolnosti materiálů a snížení výrobních nákladů.


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.