Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Nanofiltr ničí bakterie
Vydáno dne 30. 09. 2010 (6521 přečtení)

Filtr k čištění vody vyrobený z obyčejné bavlny, ale povlečené nanostrukturou, vyvinuli vědci ze Stanford University.

Vynález, který zabíjí bakterie elektrickými impulsy až 80000 krát rychleji než tradiční filtry, by se mohl stát užitečnou pomůckou v rozvojových zemích. Avšak, jak to bývá zvykem, každý nový výrobek má své počáteční neduhy.

Místo fyzického zachytávání bakterií, jak to činí většina dosavadních filtrů, tento nový filtr nechá plynout bakterie do zásobníku s vodou. Ale jakmile škodlivé patogeny proniknou do zásobníku, jsou vystaveny působení elektrického pole generovaného „nanobavlnou“, které zabije velké množství těchto bakterií.

Při vývoji antibakteriálního nano povlaku byly zkoušeny nanočástice stříbra a různé substráty, dále také tkaniny a lékařské přístroje. Avšak místo částic byla nakonec použita stříbrná nanovlákna v rozměrech od 40 do 90 nm kombinované s uhlíkovými nanotrubicemi podobných rozměrů, které jsou vyjímečně pevné a dobře vodivé.

Nanovlákna a nanotrubice jsou připraveny zvlášť a pak se přidávají k obyčejným barvivám - nanotrubice se přidají do barev rozpustných ve vodě a nanovlákna se přidají do barev rozpustných v alkoholu. Tyto barvy se pak aplikují na bavlnu, která byla vybrána jako základní materiál, protože je levná a relativně pevná a chemicky odolná.

V rámci laboratorních testů byl k elektrickému zdroji 20V připojen vzorek tkaniny skládající se z několika vrstev bavlny potažené nanovrstvou. Následně byla na vzorek nalita voda s obsahem běžného druhu bakterie E.Coli s průtokovou rychlostí 10000l/h/m². Vědci zjistili, že s tímto nastavením mohou eliminovat až 98 % bakterií, a to 80000krát rychleji než s běžnými filtry.

Nevýhodou filtru je potřeba zdroje elektrického proudu, který však není v rozvojových zemích vždy dostupný.

Dalším současným problémem systému je vysoká spotřeba el. energie. Zničení patogenů v dané objemové jednotce vody prozatím totiž vyžaduje mnohem vyšší spotřebu energie než by bylo potřeba pro uvedení vody do varu.

Také bude nutno vylepšit proces čištění. Jedním filtrem lze eliminovat 98% bakterií, ale pro pitnou vodu je nutné mít vodu bez bakterií. Jako možná varianta se nabízí použítí vícenásobných filtrů.

Další výzkum bude také zahrnovat testy zda filtr zadržuje použitý nanomateriál, aby nedocházelo ke kontimanaci vody tímto materiálem. Závěrem lze říci, že myšlenka elektrické membrány je „zajímavá“, a také bavlna není drahým materiálem. Avšak pro praktické použití se systém prozatím nehodí, výzkum bude pokračovat.


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.