Nanotechnologie english version
  Hlavní menu
  Odborná spolupráce
  Dopisovatelé
  Doporučujeme

 

Kovové nanotrubice ničí bakterie
Vydáno dne 13. 10. 2010 (4321 přečtení)

Podle nových zjištění badatelů z university Yale a Harvard by mohly být kovové uhlíkové nanotrubice účinnější proti bakterii jako je E.coli, než-li polovodivé trubice.
Zjistilo se, že když se jedná o stanovení cytotoxicity, je struktura nanotrubic důležitá a mohla by být dobře využita v případě antibakteriálních nanopovlaků určených ke sterilizaci povrchů a ploch v nemocnicích a jiném prostředí.

Uhlíkové nanotrubice s jednou stěnou (SWNTs) ničí bakterie tím, že nanostruktury narušují bakteriální buněčné membrány a způsobují únik buněčného obsahu.

Nanotrubice mohou buňky také okysličit, což vede k buněčné smrti. Nicméně, výzkumníci prozatím nevědí proč SWNTs jsou pro tyto mikroby tak škodlivé. Badatelé dokázali, že kovové trubice jsou více toxické pro bakterie, než-li polovodivé trubice. Ke svým závěrům dospěli pomocí metody barvení se dvěma barvami. Jedna z barev obarví DNA u buněk s porušenými membránami, druhá barva barví DNA u všech buněk. Vědci dali do inkubátoru kulturu bakterie E. coli se SWNTs-nanotrubicemi a následně je obarvili, aby zjistili kolik buněk zůstalo naživu.Tyto výsledky byly doloženy mikroskopickými obrázky bakterií v kontaktu s nanotrubicemi.

Výzkumný tým tvrdí, že kovové SWNTs zabíjí více bakterií než polovodivé trubice, protože jsou ve větší interakci s biomolekulami. Je dokázáno, že kovové trubice okysličují glutathion - důležitý vnitrobuněčný thiol - ve větší míře, než-li to činí polovodivé trubice . Tento oxidační proces pravděpodobně způsobuje vyšší účinnost kovových trubic ničících buňky.

Při posuzování cytotoxicity se bude muset také brát do úvahy elektronická struktura uhlíkových nanotrubiček. Toto téma nebylo v předchozích studiích ještě řešeno. Kovové nanotrubičky by mohly být používány na vytvoření antimikrobiálního povlaku v nemocnicích. Tyto povlaky by mohly sterilizovat povrchy, a tak redukovat nemocniční infekce mezi pacienty. Mohly by být použity také na výrobu membrán, které snižují biologické znečištění v jiných prostředích.

Avšak na druhou stranu by mohlo znečištění kovovými nanotrubicemi mít škodlivé účinky na vodní ekosystémy. Z tohoto důvodu je nutné dále bádat, aby bylo možné odhadnout tato rizika.


Celá tisková zpráva | Informační e-mail Vytisknout článek

  Přečtěte si
Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v ČR 2010.bmp

Skripta Nanotechnologie-p.Hosek

Průvodce 2009

Nanotechnologie2008

Mikroskopie skenující sondou

Inovace pro zítřejší svět

Strategie

Nanotechnologie

Bionanotechnologie

Konvergující technologie

Ekonomický rozvoj nanotechnologie


Další informace: Reklama Provozní podmínky Napište nám    Správce: © 2007 TANGER computersystems s.r.o.